Nie je tajomstvom, že sa Trnave zvykne hovoriť "mesto pod mestom". Vínomilci asi tušia s čím tento prívlastok súvisí. V minulosti bola Trnava známa obchodovaním s vínom, ktoré sa vyrábalo takmer v každom dome.

Pod každým teda objavíte priestrannú klenbovú pivnicu, často až dvojpodlažnú! Tu sa víno skladovalo, a tajnými chodbami pravdepodobne prepravovalo na kočoch!

Význam pivníc...
So získaním privilégií slobodného kráľovského mesta akosi prirodzene prišlo k stavebnému rozmachu a v mladom meste sa miesto zrubových domov začínajú objavovať prvé murované stavby. Už v tomto období sa budujú i klenbové pivnice, ktoré slúžia k uskladňovaniu potravín i vína. Často až dvojpodlažná pivnica tak neskôr nechýba pod žiadnym meštianskym domom.

Podzemný labyrint...
Po mnohé storočia pivnice zabezpečovali slávnym trnavským vínam najlepšie podmienky pre zretie a uskladnenie. To však nie je všetko, je pravdepodobné, že spolu s tajnými chodbami sú všetky mestské pivnice poprepájané nielen z bezpečnostných dôvodov v prípade požiaru či ohrozenia mesta nepriateľom, ale pivnice si často susedia medzi sebou prenajímali. Hovorí sa, že podzemnými chodbami sa dalo pohybovať až na vzdialenosť okolitých obcí.

Mysteriózne krypty...
Súčasťou podzemného sveta Trnavy sú i krypty pod trnavskými kostolmi v historickom centre mesta. V Katedrále sv. Jána Krstiteľa sú dokonca pochovaní siedmi predstavitelia rodu Esterházy. Nad presbytériom katedrály visia veľkolepé smrtné štíty odkazujúce na ich slávne životy. Niekotoré krypty sú dokonca raz do roka sprístupnené, spravidla týždeň po sviatku Všetkých svätých 1. novembra. Príležitosť navšítviť ich tak máte v prípade Baziliky sv. Mikuláša a Kostolu sv. Jakuba (františkánsky kostol). 

NÁŠ TIP

V jednej z najstarších pivníc je dokonca možné vidieť neskororománsky oblúk z 13. storočia. Nachádza sa v pivničných priestoroch meštianskeho domu na Hlavnej 5, vedľa vinotéky Dobrý pocit.

Pozri na mape

MESTO TRNAVA

PDF brožúra na stiahnutie

Turistický minisprievodca - Trnava

Fotogaléria