Víno Tirnavia International Wine Competition je najväčším vinárskym sviatkom v Trnave. 17. ročník návštevníkom prináša jedinečný zážitok z ochutnávky špičkových medailových vín zo Slovenska, Moravy, Toskánska, Španielska a Bordeaux, ktoré ocenila prestížna medzinárodná porota.

Víno Tirnavia je považovaná za najlepšiu, najinovatívnejšiu, ale aj za najprísnejšiu slovenskú vinársku súťaž, ktorá sa stala lídrom v oblasti zavádzania nových moderných prvkov do hodnotiaceho systému. Je prvou súťažou na Slovensku, ktorá umožňuje vinárom rozhodnúť sa, či chcú svoje vína dekantovať, a ako dlho pred samotným hodnotením. Vďaka tomuto prístupu sú lepšie posudzované vína, ktoré sa pre svoju komplexnosť nestihnú prejaviť v plnej kráse ihneď po otvorení fľaše. Z toho pramení aj snaha vinárov prihlásiť do súťaže svoje najlepšie vína, ktoré by inak ostali pravdepodobne podhodnotené.

Verejná degustácia súťažných vín sa už po tretí krát uskutoční priamo v historickom centre mesta na Hlavnej ulici a radničnom nádvorí 29. a 30. mája.

Návštevníci sa môžu tešiť na biele, červené, ružové a po prvýkrát aj vína oranžové a neutrálne. Potešia sa tiež milovníci šumivých a ovocných vín.
 

Oproti minulému ročníku sa počty takmer zdvojnásobili. Napriek veľmi prísnemu nastaveniu súťaže bolo udelených 6 Veľkých zlatých medailí, 59 zlatých medailí a podmienky pre udelenie striebornej medaile splnilo 220 vín. Striktné medzinárodné pravidlá však obmedzujú počet udelených medailí na 30% a tak si striebornú medailu odnieslo "iba" 89 vín. Striebro zo súťaže Víno Tirnavia môžeme pokojne označiť za malú zlatú medailu. Veď na niektorých súťažiach a to vrátane rešpektovaných medzinárodných súťaží ako je napr. Vinalies Paris či Concours Mondial du Bruxelles, by víno s rovnakým bodovým hodnotením získalo zlatú medailu.

Zo záverečného finálového hodnotenia, ktorého sa zúčastnili aj zahraniční hodnotitelia vzišlo celkovo 9 šampiónov. Dvaja z nich ostávajú v Trnave a jeden z nich bude vystavený pod horúcim španielskym slnkom. 


Stretnite sa s priateľmi na jarnom festivale Víno Tirnavia a vychutnajte si bohatú arómu vín minulého ročníka i vyzreté prémiové vína z predchádzajúcich rokov. Štýlové posedenie pri poháriku kvalitného moku doplnia lahodné chuťovky a príjemná hudba.

Dôležité informácie

Dátum a čas konania:
podujatie bolo v roku 2020 zrušené

Výsledky Víno Tirnavia 2019:
Stiahnuť podrobné výsledky v PDF
Vstupné:


Dokúpiť si môžete:
 

Pozri na mape

Miesto konania
Nádvorie trnavskej radnice / Hlavná ulica
Trnava
www.trnava.sk

Plagát

Wein Tirnavia 2019