Sabat sa blíži! V hlavnej úlohe s miestnymi bosorkami, vďaka ktorým sa už od stredoveku Ružindolčania pasujú s prezývkou „bosoráci“. Tohtoročné historické udalosti inscenované v podobe nadväzujúcich scén v priestoroch vinárstiev Dobrý pocit a Rosenthal sa budú niesť v duchu "Stvorenie zlej ženy".

V minulosti boli ženy venujúce sa čarám skôr uznávanými liečiteľkami ako bosorkami na metle, avšak za svoje magické schopnosti či vedomosti, ktorými predbehli dobu, často pykali. Až štyri z nich sa zapísali do dejín Trnavy, ktoré dodnes vypovedajú o krutosti ich osudu.

Pravdepodobne najznámejšia ružindolská „bosorka“ bola Katarína Šnajderová, ktorú v roku 1684 Trnavský magistrát odsúdil a upálil za branie úžitku od kráv, polí, záhrad a vinohradov. Týmto procesom však spory s miestnymi bosorkami nekončia. Dvoma ďalšími obvinenými ženami sa v roku 1744 stali Magdaléna, zvaná Abdonička a Anna Chlebová, zvaná Jamborka. Celá obec bola o oboch presvedčená, že svojimi čarami dokážu závažným spôsobom privolať chorobu, smrť a iné neblahosti na kohokoľvek. Pre údajné bosorky sa napokon súd skončil veľmi nepriaznivo. I napriek protirečeniu obetí a vypočúvaných svedkov ženy "múdry a opatrný" Trnavský magistrát vyhlásil za vinné a upálil ich na hranici.

Podujatie vás zatiahne späť do stredoveku, kde sa prostredníctvom troch hraných scén dozviete, na základe čoho boli bosorky obviňované, ako prebiehali spory a súd, a ako vyzerala pomsta bosoriek. 

Počas podujatia bude pre návštevníkov pripravený celodenný sprievodný program v podobe rôznych interaktívnych aktivít. Odohrávať sa bude na nádvoriach miestnych vinárstiev Dobrý pocit a Rosenthal. Chýbať nebude ani obľúbený alchymista, ktorý vás prevedie záhadami vôní, bylinkárka, čarodej či remeselníci. O zážitok sa postará dobová stredoveká kapela a tohtoročná novinka tanečný workshop.

V každom vinárstve bude tiež možné ochutnať vynikajúce vína a skvelé tradičné domáce špeciality pripravené počas celého priebehu podujatia!

Nudiť sa určite nebudú ani najmenší. Pri hre “Bosorácka šifrovačka“, ktorá sa bude skladať z niekoľkých častí ako napr. lietanie či zmiznutie v dyme, zažijú množstvo dobrodružstva. Pripravené sú aj rôzne ceny a s prázdnymi rukami neodídu ani dospelí.

S parkovaním v obci takisto nebude prolém. Voľné miesta budú vyhradené pred Obecným úradom, pri cintoríne a taktiež budete môcť využiť aj verejné priestranstvo.

Dôležité informácie

Dátum a čas konania:
21.10.2017 | 14:00 - 21:00 hod.
Vstupné:
Dospelý: 2 €
Dieťa od 6 rokov / študent / senior / ZŤP: 1 €

Kontakt na organizátora:
Turistické informačné centrum - Región TIRNAVIA, Trojičné námestie 1, 917 01 Trnava, Tel.: +421/(0)33/32 36 440, info@trnavatourism.sk


Program

Vinárstvo Rosenthal
14:00 Otvorenie
15:00 Dobová kapela
16:00 1. scénka - Čakanie na bosorku
17:00 Tanečný workshop
18:00 2. scénka - Sabat
19:00 Súťaž pre dospelých
20:00 3. scénka - Stvorenie zlej ženy
Vinárstvo Dobrý pocit
14:00 Otvorenie
15:00 1. scénka - Čakanie na bosorku
16:00 Dobová kapela
17:00 2. scénka - Sabat
18:00 Tanečný workshop
19:00 3.scénka - Stvorenie zlej ženy
20:00 Súťaž pre dospelých

Pozri na mape

Miesto konania
Obec Ružindol -
Vinárstva Dobrý pocit a Rosenthal

Vstupenky možné zakúpiť

Turistické informačné centrum -
Región Tirnavia

Trojičné námestie 1, 917 01 Trnava

Zistiť dostupnosť

Plagát

Ružindolská bosorka 2016