V hlavnej úlohe s miestnymi bosorkami, vďaka ktorým sa už od stredoveku Ružindolčania pasujú s prezývkou „bosoráci“. Tohtoročné historické udalosti budú inscenované v podobe nadväzujúcich scén v priestoroch vinárstiev Dobrý pocit a Rosenthal.

V minulosti boli ženy venujúce sa čarám skôr uznávanými liečiteľkami ako bosorkami na metle, avšak za svoje magické schopnosti či vedomosti, ktorými predbehli dobu, často pykali. Až štyri z nich sa zapísali do dejín Trnavy, ktoré dodnes vypovedajú o krutosti ich osudu.

Pravdepodobne najznámejšia ružindolská „bosorka“ bola Katarína Šnajderová, ktorú v roku 1684 Trnavský magistrát odsúdil a upálil za branie úžitku od kráv, polí, záhrad a vinohradov. Týmto procesom však spory s miestnymi bosorkami nekončia. Dvoma ďalšími obvinenými ženami sa v roku 1744 stali Magdaléna, zvaná Abdonička a Anna Chlebová, zvaná Jamborka. Celá obec bola o oboch presvedčená, že svojimi čarami dokážu závažným spôsobom privolať chorobu, smrť a iné neblahosti na kohokoľvek. Pre údajné bosorky sa napokon súd skončil veľmi nepriaznivo. I napriek protirečeniu obetí a vypočúvaných svedkov ženy "múdry a opatrný" Trnavský magistrát vyhlásil za vinné a upálil ich na hranici.

Podujatie vás zatiahne späť do stredoveku, kde sa prostredníctvom troch hraných scén dozviete, na základe čoho boli bosorky obviňované, ako prebiehali spory a súd, a ako vyzerala pomsta bosoriek. Pre návštevníkov bude pripravený celodenný sprievodný program v podobe rôznych interaktívnych aktivít. Odohrávať sa bude na nádvoriach miestnych vinárstiev Dobrý pocit a Rosenthal. V každom vinárstve bude tiež možné ochutnať vynikajúce vína a skvelé tradičné domáce špeciality!

Chýbať nebude ani obľúbený alchymista, ktorý vás prevedie záhadami vôní, bylinkárka, čarodej či remeselníci. O zážitok sa postará dobová stredoveká kapela a tanečníci. Nudiť sa určite nebudú ani najmenší.

Podrobný program
Vinárstvo Rosenthal
14:00 - Otvorenie vinárstva
15:00 - Doboví hudobníci
16:00 - 1.scénka: Lapanie bosorky
17:00 - Doboví tanečníci
18:00 - 2. scénka: Súd s bosorkou

Kopec pri cintoríne
19:00 - Upálenie bosorky
Vinárstvo Dobrý pocit
14:00 - Otvorenie vinárstva
15:00 - 1.scénka: Lapanie bosorky
16:00 - Doboví hudobníci
17:00 - 2. scénka: Súd s bosorkou
18:00 - Doboví tanečníci

Kopec pri cintoríne
19:00 - Upálenie bosorky

S parkovaním v obci takisto nebude prolém. Voľné miesta budú vyhradené pred Obecným úradom, pri cintoríne a taktiež budete môcť využiť aj verejné priestranstvo.

Dôležité informácie

Dátum a čas konania:
6.10.2018 

REZERVOVAŤ VSTUPENKU
Vstupné:
Dospelý: 2 €
Dieťa od 6 rokov / študent: 1 €
Senior / ZŤP: 1 €

Kontakt na organizátora:
Turistické informačné centrum - Región TIRNAVIA, Trojičné námestie 1, 917 01 Trnava
Tel.: +421/(0)33/32 36 440, info@trnavatourism.sk


Pozri na mape

Miesto konania
Vinárstva Dobrý pocit a Rosenthal
Kopec pri cintoríne
Obec Ružindol

Vstupenky možné zakúpiť

Turistické informačné centrum -
Región Tirnavia

Trojičné námestie 1, 917 01 Trnava

Zistiť dostupnosť

Plagát

Ružindolská bosorka 2017