Ako v rozprávke sa budete cítiť na starom mlyne zo 16. storočia, ktorý kedysi patril Pálfiovcom, grófom z Červeného Kameňa. Rodina Demovičovcov, teda súčasní majitelia, ho príkladne zrekonštruovali a vyrábajú tu autentické vína s chuťou terroir. Pri pečenej kačke vám k príbehom ich vín porozprávajú i zamúčené legendy o mlyne...a možno i vodníkoch...

Predkovia a tradície...
Malé rodinné vinárstvo nadväzuje na storočnú tradíciu svojich predkov, jeden z nich bol dokonca vinohradníckym peregom – richtárom vo vinici. S ohľadom na pôvodné hodnoty vyrába vinárstvo autentické vína z vlastných viníc, rozprestierajúcich sa v chotári obce Doľany. Vína, ktoré sú dokonalým zrkadlom doľanského terroir, nie sú počas výroby upravované a svoj potenciál rozvíjajú prirodzením zrením bez urýchlovania.

Čaro kúzeľného mlyna...
Brána mlynu je prenášadlom do iného storočia. Započúvajte sa do šumu potôčika, nakuknite do drevenej stodoly, preskúmajte priestory mlyna. Okrem zachovanej mlynárskej technológie, o ktorej vám podrobne porozpráva pán Ervín Demovič, tu objavíte i ľudovo zariadenú izbu z 19. storočia. Za citlivý prístup k rekonštrukcii Mlyna získalo vinárstvo v roku 2010 „Ocenenie za príkladnú obnovu“, ktoré udeľuje Academia Istropolitana Nova. Na atmosféru tohto miesta nezabudnete!Veselé podujatia v storočnej stodole
  • Zabíjačka na Mlyne / január
  • Cimbalka na Mlyne / máj
  • Deň otvorených pivníc na sv. Urbana / máj – podujatie MVC
  • Zámel Mlyna / jún
  • Viecha na Mlyne / júl / august 
  • Jarmok na Mlyne / august - tradičný Ompitálsky jarmek s výrobkami miestnych remeselníkov, koštovkou našich vín a rôznymi dobrotami.
  • Deň otvorených pivníc na Malokarpatskej vínnej ceste / november – podujatie MVC
  • Advent na Mlyne / december

ZAŽITE

Degustácia
Ochutnávky prebiehajú v historickej mlynici (do 20 osôb) prípadne za priaznivého počasia v storočnej stodole (do 50 osôb). Vínami, ktoré sú k degustácii vyberané s ohľadom na sezónu, vás prevedie vinár Tomáš Sóos. Nechýbajú miestne dobroty, domáce nátierky, syry a údeniny. Alternatívou štandardnej ochutnávky sú kačacie hody s domácimi lokšami v štýle bohatej mlynárskej hostiny. V tomto prípadne sa posadíte do ľudovo zariadenej izby a ochutnáte vychýrenú pečenú kačku pána domáceho.           
             
Prehliadka Mlyna
Ak vás zaujíma, ako sa v minulosti mlela múka, poteší vás správa, že prehliada technológií od vodného náhonu až po plnenie vriec je súčasťou každej degustácie.

Pozri na mape


VÍNA Z MLYNA

Doľany 64, 900 88 Doľany
Tel.: +421 903 935 525
vinazmlyna@vinazmlyna.sk
www.vinazmlyna.sk