Nie je tajomstvom, že sa Trnave zvykne hovoriť "mesto pod mestom". Vínomilci asi tušia s čím tento prívlastok súvisí. V minulosti bola Trnava známa obchodovaním s vínom, ktoré sa vyrábalo takmer v každom dome.

Pod každým teda objavíte priestrannú klenbovú pivnicu, často až dvojpodlažnú! Tu sa víno skladovalo a tajnými chodbami pravdepodobne prepravovalo na kočoch!

So získaním privilégií slobodného kráľovského mesta akosi prirodzene prišlo k stavebnému rozmachu a v mladom meste sa miesto zrubových domov začínajú objavovať prvé murované stavby. Už v tomto období sa budujú i klenbové pivnice, ktoré slúžia k uskladňovaniu potravín i vína. Často až dvojpodlažná pivnica tak neskôr nechýba pod žiadnym meštianskym domom.
 
Po mnohé storočia pivnice zabezpečovali slávnym trnavským vínam najlepšie podmienky pre zretie a uskladnenie. To však nie je všetko, je pravdepodobné, že spolu s tajnými chodbami sú všetky mestské pivnice poprepájané nielen z bezpečnostných dôvodov v prípade požiaru či ohrozenia mesta nepriateľom, ale pivnice si pravdepodobne susedia medzi sebou prenajímali. Hovorí sa, že podzemnými chodbami sa dalo pohybovať až na vzdialenosť okolitých obcí.
 
Súčasťou podzemného sveta Trnavy sú i mysteriózne krypty pod trnavskými kostolmi v historickom centre mesta. V ich útrobách sú pochovaní významní predstavitelia cirkvi či šľachta. V Katedrále sv. Jána Krstiteľa sú dokonca pochovaní siedmi predstavitelia rodu Esterházy. Krypty pod Bazilikou sv. Miluáša a v Kostole sv. Jakuba je možné navštíviť počas týždňa po sviatku Všetkých svätých. Príležitosť nahliadnuť do krýpt ďaľších kostolov väčšinou prichádza s podujatím Noc kostolov.

NÁŠ TIP

Jednu z najstarších trnavských pivníc má v súčasnosti prenajatú Vincech - spolok trnavských priateľov vína. Keďže v pivničných priestoroch susedí s vinotékou Dobrý pocit, je do nej možné nahliadnuť a obdivovať napríklad neskororománsky oblúk z 13. storočia, či poodkryté základy meštianskeho domu z 13. storočia. Nájdete ju v pivničných priestoroch domu na Hlavnej 5.

Pozri na mape

MESTO TRNAVA

Fotogaléria