Výstavba trnavských hradieb bola svojho času najväčším stavebným projektom Uhorska. Dnes patria medzi najvýznamnejšie pamiatky Slovenska i Európy nielen vďaka tomu, že sa zachovali v mimoriadne zachovalých dlhých úsekoch.

Výstavba hradieb bola zahájená už v prvej polovici 13. storočia. Jednoduchšie bolo pracovať s tehlou, keďže najbližší zdroj kameňa bol dostupný až v Malých Karpatoch. Odhadom bolo spotrebovaných až 4,3 milióna tehál a v tomto období išlo o najvýznamnejší stavebný projekt v celom Uhorsku. Z pohľadu dochovanej podoby opevnenia je na Slovensku len málo miest, ktoré by sa mohli pýšiť dlhými úsekmi zachovaného hradného múru.
 
Najskôr boli postavené štvorhranné obranné veže, neskôr sa vyhĺbila vodná priekopa a vykopaná zem sa použila na výstavbu valu medzi vežami do času, kým neboli hotové múry hradieb. Do mesta sa vstupovalo štyrmi bránami a o obranu hradieb sa starali najatí strážnici na čele s kapitánom. Hradobný systém plnil svoju obrannú funkciu do 18. storočia.
 
Aj napriek mocnému fortifikačnému systému bola Trnava niekoľkokrát dobytá. V rokoch 1271 a 1273 sa to podarilo českému kráľovi Přemyslovi Otakarovi II. Neskôr nasledovalo nešťastné obsadenie Trnavy českými husitami a veľkému náporu museli mestské hradby čeliť v roku 1506, kedy ich obsadilo vojsko Maximiliána Habsburského. Hradby síce vydržali, ale boli mimoriadne zdevastované.

NÁŠ TIP

Ani zub času nezabránil tomu, aby ste si mohutné stredoveké opevnenie mohli obzrieť i dnes na vlastné oči. Napríklad aj pri prechádzke historickými uličkami akými sú Michalská ulica, Horné bašty, či Františkánska ulica.

Ďalšie Informácie

Otváracie hodiny:
Historická bašta pri Bernolákovej bráne pod správou Kompánie trnavských žoldnierov
Prehliadka bašty každú prvú sobotu v mesiaci od 10.00 do 14.00 hod.

Vstupné:
Vstup na prehliadku voľný.

Pozri na mape

MESTO TRNAVA

Fotogaléria