O prestavbu stredovekého hradu na romantický zámok, ale predovšetkým o hospodársky rozvoj Smoleníc sa výraznou mierou pričinili slávni Pálfiovci, obzvlášť gróf Jozef Pálfi.

Vzdelaný ekonóm a hospodár založil v obci a okolí rybárne, píly, hospodárske dvory, liehovary a venoval sa tiež chovu šľachtených koní. Okrem toho stojí jeho meno za založením Chemickej továrne Jozefa Pálfiho, ktorá predchádzala súčasnému Chemolaku.

Vedeli ste, že Smolenický zámok bol spočiatku strážnym hradom? Za týmto účelom bol postavený už v 14. storočí. Najskôr ho vlastnil kráľ, neskôr ho obývali Erdödyovci, ale až Jozef Pálfi sa v 19. storočí rozhodol rumovisko prebudovať na romantické sídlo. Ak vám pripomína slávne francúzske zámky na Loire, nemýlite sa! Práve tu sa gróf inšpiroval a projekt zadal Jozefovi Hubertovi - autorovi Bojnického zámku. Dnes je zámok najmladším a najkrajším klenotom západného Slovenska.
 
Poznávacím znamením zámku je už z diaľky trojposchodová veža. Ak prekonáte jej deväťdesiatdeväť schodov ocitnete sa na rozhľadni, kde odporúčame malú prestávku. V galérii medzi 2. a 3. poschodím je totiž inštalovaná expozícia jedinečných dobových fotografií zo života grófskej rodiny Pálfiovcov. Tie zachytávajú nielen výstavbu zámku, ale i každodenný život grófskej rodiny až do roku 1945 kedy bol zámok zoštátnený. Od roku 1953 patrí Slovenskej akadémii vied.
 
Súčasťou romantickej siluety zámku je neodmysliteľný anglický park. Pri jeho návrhu sa gróf Pálfi inšpiroval škótskymi a anglickými lesoparkami. Na jeho veľkorysej rozlohe je vysadených množstvo vzácnych drevín a spolu s jazierkom je ideálnym miestom na prechádzku, piknik, či športové aktivity. Hovorí sa, že asfaltovú cestu cez park až k zámku zhotovili za jedinú noc a to pri príležitosti návštevy sovietskeho politika Nikitu Chruščova, ktorý na zámku prenocoval.

Ďalšie Informácie

Otváracie hodiny:
Júl - August 2020
každý deň: 10:00 - 18:00 hod.
Sprevádza sa každú celú hodinu.
Vstupné:
Dospelý: 2,50 EUR
Deti / Študenti: 1,50 EUR
Dôchodcovia: 1,50 EUR

Video: Smolenický zámok (© Matej Chrvala)

Pozri na mape

Smolenický zámok
Zámocká č. 18, 919 04 Smolenice
Tel.: +421/ (0)33/ 558 61 91
kc-smolenice@savba.sk
www.kcsmolenice.sav.sk

PDF brožúra na stiahnutie

Turistický minisprievodca - Smolenice

Fotogaléria