Cieľom Európskeho týždňa mobility je pripomenúť nám vysoký počet áut na cestách, a tiež potrebu udržateľnej dopravy. Mesto Trnava sa do projektu zapája každý rok, vlani bolo dokonca vyhodnotené ako najaktívnejšia slovenská samospráva. Aj tento rok si preto Trnava pripravila aktivity, ktoré jej obyvateľom a návštevníkom ukážu, že existujú aj alternatívne spôsoby dopravy zohľadňujúce čistú, zdieľanú a inteligentnú mobilitu.

Minulý rok sa do kampane Európskeho týždňa mobility zapojilo rekordných 2427 miest v 51 krajinách. Trvalé opatrenia viedli k zlepšeniu dostupnosti verejnej dopravy, ale aj podmienok pre chodcov či cyklistov. Trnava má vďaka svojmu urbanistickému riešeniu a veľkosti ideálne podmienky pre peších aj fanúšikov nemotorových vozidiel. Počas týždňa od 16. do 22. septembra tieto podmienky ešte vylepší.

V zmysle súčasných trendov zdravého životného štýlu a ekologického prístupu spoznávania miest sa oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism spoločne s mestom Trnava rozhodli zapojiť do projektu Vitajte cyklisti. V rámci neho si 21. septembra Turistické informačné centrum – Región Tirnavia oficiálne preberie certifikát. Cieľom certifikácie je zapojiť naše TIC do siete turistických zariadení, ktoré sú prispôsobené potrebám cyklistov a cykloturistov. Návštevníci si budú môcť svoje bicykle uzamknúť pri nových stojanoch priamo pred TIC. Ak by boli nútení riešiť nejaké technické problémy, k dispozícii im bude aj zapožičanie základnej sady náradia na drobné opravy a taktiež  poskytnutie informácií o turistických cyklotrasách a výletoch v okolí.

Neodmysliteľnou súčasťou týždňa mobility sú aj tradičné organizované cykloprehliadky s architektom, ktoré prevedú všetkých záujemcov po trasách trnavského industriálu a moderny. Všetci záujemcovia budú mať možnosť zapožičania bicyklov, treba sa však nahlásiť vopred. Cykloprehliadky Trnava očami architekta sa uskutočnia v termínoch 16. a 23. septembra.  

Na Štefánikovej ulici je pripravený bohatý program pre dospelých i deti. Uvoľnené parkovacie miesta budú môcť Trnavčania využiť na oddych, pre najmenších sú pripravené kriedy na ich zdobenie. Pod holým nebom vystúpia žiaci Základnej umeleckej školy M. Schneidera-Trnavského. Mobilné detské dopravné ihrisko preverí znalosti tých najmenších z pravidiel cestnej premávky, mesto sa však bude venovať žiakom aj priamo na školách. V rámci tzv. školských fór v dňoch 18. a 19. septembra budú mať žiaci druhých stupňov základných škôl možnosť vyjadriť svoj názor na fungovanie školy či mesta v súvislosti s dopravou. Najlepšie nápady budú realizované nielen v rámci školy, ale napríklad aj v Pláne udržateľnej mobility.

Dôležité informácie

Európskeho týždňa mobility v Trnave:
16. - 22.septembra 2017

Viac o projekte Vitajte cyklisti
Cykloprehliadky s architektom:
16. a 23. september 2017

REZERVOVAŤ CYKLOPREHLIADKU

Počas celého týždňa bude mestská autobusová doprava zadarmo pre všetkých, ktorí sa preukážu platným vodičským preukazom. V rámci Medzinárodného dňa bez áut 22. septembra bude môcť mestskú hromadnú dopravu využiť zadarmo úplne každý. V tento deň navyše mesto Trnava uzatvorí niekoľko ulíc len pre potreby chodcov, cyklistov či verejnej dopravy.

Novinka

18.09. 2017 Trnava Podujatia

Pozri na mape

Turistické informačné centrum -
Región Trnava

Trojičné námestie 1, 917 01 Trnava
Tel.: +421/ (0)33/ 3236 440
info@trnavatourism.sk
www.regiontrnava.sk
Otváracie hodiny: tu

Plagát

Európsky týždeň mobility v Trnave 2017

Fotogaléria