Už 26. novembra 2017 zavoňajú v Suchej nad Parnou pravé vianočné medovníky. Počas 10. výročia Pernikiády si ich môžete ozdobiť a užiť si čarovnú atmosféru predvianočných príprav. Navyše na vás čaká veľa ďalších zaujímavých aktivít.

Pernikiáda v Suchej nad Parnou pri Trnave sa aj tento rok ponesie v tradičnej atmosfére. Priestory celého kultúrneho domu budú voňať perníkmi, ktoré napečú členovia združenia dôchodcov Suchej nad Parnou. Už po desiaty raz sa stretnú všetky generácie, aby spoločne vytvorili symboly Vianoc. Vyzdobené perníky budú súčasťou ozdôb vianočných stromčekov vo farskom kostole sv. Martina z Tours.

Myšlienka zdobenia perníkov vzišla zo snahy rodičov kresťanských rodín zachovať tradície, rozvíjať detskú zručnosť a tvorivosť. Inšpiráciou techniky zdobenia je pre prítomných pernikárka z obce, ktorá je úspešná v súťažiach v zdobení perníkov na Slovensku aj v zahraničí. Na Pernikiádu sa každoročne veľmi tešia malí i veľkí, prichádza ich každý rok viac, a nielen z obce, ale aj z okolia, čím sa toto podujatie stáva regionálnym.

Súčasťou pernikiády sú tvorivé dielne žiakov základnej školy, ktorí vyrábajú vianočné ozdoby z prírodných materiálov. Prezentovať sa budú aj zruční remeselníci s výrobou vianočných ikeban, drotárskych výrobkov, z prútia, výrobkov maľovaných na sklo, výrobou sviečok z včelieho vosku, textilných hračiek, papierových ozdôb, zdobeného ovocia a pod. Tešiť sa môžete aj na suchovské výšivky.

S pásmom zvykov od Kataríny po Štedrý deň sa predstavia žiaci zo Školského klubu detí miestnej školy a Suchovský spevácky zbor zaspieva vianočné koledy v prekrásnych krojoch. Na záver sa z vyrobených symbolov ozdobí vianočný stromček v kultúrnom dome a vyhodnotí sa najkrajšie vyzdobený perník. Pochutnať si môžete na cukrárenských výrobkoch, produktoch z medu a teplom čaji.

Dôležité informácie

Dátum a čas konania:
26. november 2017, od 15:00 hod.
Vstup voľný!

Návšteva Trnavy a ubytovanie:
Pre tých, ktorí by radi spojili túto krásnu tradíciu s návštevou Trnavy na celý víkend odporúčame ubytovacie zariadenia Holiday Inn****, Hotel Impiq****, Hotel London***, Penzión Patriot***, Hotel Spectrum***. Taktiež by ste nemali vynechať návštevu Mestskej veže ako jednu z dominánt mesta Trnava či prehliadku so sprievodcom.

Novinka

21.11. 2017 Suchá nad Parnou Tradície

Pozri na mape

Miesto konania
Kultúrny dom Suchá nad Parnou
Obec Suchá nad Parnou

Plagát

Pernikiáda v Suchej nad Parnou

Fotogaléria