Chcete v lete zažiť niečo nové? Túžite po netradičnom zážitku? Tak sa spolu s nami vyberte spoznávať Trnavu s architektom na bicykli! Unikátne cykloprehliadky vám počas dvoch augustových a dvoch septembrových termínov ukážu zakaždým inú tvár Trnavy. 

Projekt Trnava očami architekta, ktorého cieľom je priblížiť turistom, ale aj obyvateľom Trnavy často zatracované industriálne stavby a iné architektonické pamiatky, na aké sú bežne zvyknutí, štartuje aj toto leto. Všetkých záujemcov čaká niekoľko noviniek.

Každá z tohtoročných prehliadok má svoj vlastný názov, ktorý zhrňuje, akým smerom sa spoločne s architektom Miroslavom Beňákom vydáte. Či už sa 11. augusta rozhodnete pre okruh nazvaný „Mesto na prahu moderny“ alebo 25. augusta pre náročnejšiu trať s titulom „Po cestách trnavského industriálu“, určite nebudete ľutovať. Architektúra z obdobia rozvoja mesta za štvorcové hradby čoraz viac fascinuje nielen odborníkov, ale aj bežných ľudí. Záujemci sa dozvedia niečo nielen o samotných výrobných objektoch a ich architektúre, ale aj o obydliach, ktoré boli postavené v súvislosti s nimi. Prechádzať sa bude trasami úzkokoľajok, ktoré napájali tieto výrobne z okrajových častí mesta. Uvidíte tiež najvýznamnejšie industriálne stavby, ktoré naštartovali rast mesta, ako aj zaujímavé urbanistické riešenia, sídliská či rozporuplno vnímané zásahy socialistických architektov v centre mesta.

Septembrové prehliadky sa uskutočnia počas Európskeho týždňa mobility a Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Venovať sa budú nielen technickým pamiatkam, ale aj skvostom modernej architektúry. Dňa 15. septembra budete môcť absolvovať cykloprehliadku s názvom „Ako melie moderna“, následne 22. septembra si spoločne s Miroslavom Beňákom vysvetlíte, ako to vlastne pri svojich návrhoch od druhej polovice 19. storočia mysleli „Architektonické esá v Trnave“. Kým pre siluetu historického centra Trnavy sú typické kostolné veže, 20. storočie začalo prinášať nové dominanty, ktoré sú sústredené severozápadne od centra. Obrovské silá a mlyny sú významné nielen ako technické pamiatky, ale aj ako skvosty modernej architektúry. V jednom type budov sa spája mlynárstvo ako tradičný spôsob obživy s odvážnymi a pokrokovými myšlienkami moderny.

Tí, ktorí majú vlastné bicykle, sa môžu cykloprehliadky zúčastniť za poplatok 3 €. V Trnave sa však rozbieha systém zdieľaných bicyklov, ktoré budú slúžiť verejnosti na krátkodobý presun v rámci mesta, preto tohtoročnou novinkou je aj možnosť zapožičania elektrobicykla v rámci mestského projektu Arboria bike. Za lístok v takom prípade zaplatíte 5 €.

Trasy cykloprehliadok

MESTO NA PRAHU MODERNY (11.8.2018)
Prehliadka s podtitulom „Mesto na prahu moderny“ je zameraná na zlomové obdobie v histórii mesta, kedy sa mesto začalo rozrastať za hranice pôvodne štvorcového pôdorysu a začali sa písať jeho moderné dejiny. Sleduje rozvoj mesta od cca polovice 19. storočia, a jeho rast za hranice hradieb až po takmer dnešok.

Povedie okolo miest a objektov, ktoré mali podstatný vplyv na rozvoj a zmeny v živote mesta. Uvidíme najvýznamnejšie industriálne stavby, ktoré naštartovali rast mesta, ďalej zaujímavé urbanistické riešenia, sídliská, aj rozporuplno vnímané zásahy v centre mesta počas socializmu.

PO CESTÁCH TRNAVSKÉHO INDUSTRIÁLU (25.8.2018)
Trasa je zameraná na industriálne objekty a ich architektúru a celkovo ich miesto v živote mesta. Čo sa týka vzdialenosti je najnáročnejšia.

Je vedená „Po cestách trnavského industriálu“ – dotkne sa viacerých industriálnych objektov:
- cukrovar
- pôvodný „Kamenný“ mlynu
- bývalé železničné depo a iné

Dozviete sa niečo nielen o samotných výrobných objektoch a ich architektúre, ale aj obydliach, ktoré boli stavané v súvislosti s nimi a  prejdeme si trasami ich úzkokoľajok, ktoré napájali tieto výrobne z okrajov mesta.

AKO MELIE MODERNA (15.9.2018) - NOVÉ
Kým pre siluetu historického jadra sú typické hlavne kostolné veže, 20. storočie začalo prinášať nové dominanty. Jedným z nich boli práve obrovské obilné silá a mlyny, sústredené práve v severozápadne od historického jadra. Významné sú nielen ako technické pamiatky, ale aj ako skvosty modernej architektúry. V jednom type budov sa tak spája mlynárstvo ako typický, alebo „tradičný“ spôsob obživy s odvážnymi a pokrokovými myšlienkami moderny.

Táto prehliadka povedie pomedzi dominanty:
- automatický mlyn NUPOD od Emila Belluša
- ďalšie významné objekty súvisiace so spracovaním poľnohospodárskych plodín
- (starý mestský mlyn)
- cukrovar
- most
- Káčerák 
- felbán
- Sessler
- vodný stav...stavidlo
- Štrky
- Pažitný mlyn
- AUTOMATICKÝ MLYN NUPOD
- areál vedľa mlynu
- okolo zbúraného kukuričáku
- zbúraný Milex
- Parný mlyn

Celá trasa má okolo 9 km -väčšinou modernistické stavby, poľnohospodárske budovy, mlyny

ARCHITEKTONICKÉ ESÁ V TRNAVE (22.9.2018) - NOVÉ
Prehliadka voľne nadväzuje na „Mesto na prahu moderny“, no sústredí sa viac na architektúru jednotlivých objektov a súborov a hlavne na ich tvorcov. V Trnava vytvorili viaceré objekty zvučné mená architektov ako M. M. Harminc, Jozef Marek, Emil Belluš, a mnohí ďalší. Túlať sa budeme hlavne v centre a v jeho bezprostrednom okolí.

Dôležité informácie

Termíny cykloprehliadok:
11. 8. 2018 | Mesto na prahu moderny
25. 8. 2018 | Po cestách trnav. industriálu
15. 9. 2018 | Ako melie moderna
22. 9. 2018 | Architektonické esá v Trnave
Cena:
3 € s vlastným bicyklom
5 € s požičaným elektrobicyklom

REZERVOVAŤ LÍSTOK

Cykloprehliadky začínajú o 16.00 h. pred Mestskou vežou v Trnave a trvajú približne 2 hodiny.
Lístky na sú dostupné aj priamo v Turistickom informačnom centre na Trojičnom námestí.

Novinka

07.08. 2018 Trnava Architektúra

Pozri na mape

Turistické informačné centrum -
Región Trnava

Trojičné námestie 1, 917 01 Trnava
Tel.: +421/ (0)33/ 3236 440
info@trnavatourism.sk
www.regiontrnava.sk

Otváracie hodiny
Máj - September: 
Pondelok - Piatok: 10:00 - 18:00 hod.
Sobota - Nedeľa: 10:00 - 18:00 hod.

Október - Apríl:
Pondelok - Piatok: 10:00 - 17:00 hod.
Sobota - Nedeľa: 10:00 - 17:00 hod.

Plagát

Cykloprehliadky s architektom 2018