Fašiangy sú skvelou možnosťou, ako si pripomenúť bohatý svet zvykov našich predkov. Vďaka nim ožívajú rôzne tradície, verše či piesne, ktoré sa dedili po generácie. V súčasnosti sa zachovávajú vďaka rôznym fašiangovým veseliciam, ktoré organizujú zanietení jednotlivci po celom Slovensku.

V rámci Regiónu Trnava sa budú fašiangy sláviť 2. marca v Jaslovských Bohuniciach a v ten istý deň bude  v Špačinciach Fašiangový sprievod. V nedeľu 3. marca budú pochovávať basu v Suchej nad Parnou a 5. marca bude zase fašiangová veselica v Ružindole.

Veselo bude aj v sobotu 2. marca v Trnave, kde sa každoročne konajú Trnafské fašangi. Tie už od desiatej hodiny ovládnu Hlavnú ulicu, kde sa začnú pripravovať zabíjačkové dobroty. Staršie ročníky sa zabavia pri dychovej hudbe či Šenkvickej muzike. Myslíme však aj na tých najmenších, pre ktorých budú pripravené tvorivé dielne v priestoroch radnice. Od desiatej do dvanástej a od štrnástej do šestnástej si môžu vyrobiť masky alebo si nechať pomaľovať tvár. Veď ako by vyzeral fašiangový sprievod bez poriadnych masiek. Celé fašangi vyvrcholia o šestnástej hodine pochovávaním basy. Tento rok sa s ňou, ako sa patrí, rozlúči folklórna skupina Karpatskí valaškári a ľudová hudba Picúchovci.

Varenie kapustnice v Kamennom Mlyne
Fašiangy v Kamennom Mlyne budú tento rok netradičné. V sobotu 2. marca sa tam bude konať súťaž vo varení kapustnice, do ktorej sa môže prihlásiť ktokoľvek. Samozrejme, nebude chýbať ani tradičná domáca fašiangová zabíjačka so všetkým, čo k tomu patrí. Návštevníci si môžu pochutnať na zabíjačkových špecialitách, môžu sa tiež tešiť na pochovávanie basy, maškarný pochod fašiangových masiek alebo  na hudobné vystúpenia skupiny Kalapoš Band, folklórneho súboru Križovianka či City boys.

Príďte si užiť tieto veselé fašiangové podujatia v našom regióne aj vy. V stredu 6. marca sa Popolcovou stredou začína 40-dňový pôst, počas ktorého sú zábavy pri muzike zakázané. Fašiangy sú tak skvelou možnosťou, ako si užiť bohatý svet zvykov našich predkov.

PROGRAM

Trnafské fašangi
2.3.2019

10.00 h | Hlavná ulica - zabíjačkové hody, dychová hudba, Šenkvická muzika
10.00 - 12.00 h / 14.00 - 16.00 h | Radnica - tvorivé dielne pre deti
16.00 h | pochovávanie basy

2.3.2019 Jaslovské Bohunice
2.3.2019 Špačince
3.3.2019 Suchá nad Parnou
5.3.2019 Ružindol

Novinka

22.02. 2019 Región Trnava Podujatia

Plagát

Trnavské fašangi 2019
Posledná fašiangová veselica 2019
Pochovávanie basy 2019