Príchodom jari sa väčšinou aj nálada človeka zlepšuje. Príroda ožíva, a tak sa spoločne prebúdzame k aktivitám, ktoré nám v zimnom období trošku zaostávali. Pripravili sme preto prehľad toho, čo môžete zažiť, prípadne aké miesta navštíviť, ak zavítate k nám do Trnavy.


Otvorenie sezóny Trnavského lanáča


Víkendom 5. až 7.apríla sa otvárajú brány jedinečného Trnavského lanáča. Príďte aj s celou rodinou prekonávať nízke a vysoké lanové prekážky, lezeckú stenu a vychutnať si tak zábavu v spoločnosti svojich najbližších. Môžete sa tešiť na sprievodný program, maľovanie na tvár, skákací hrad a občerstvenie. Pre najodvážnejších je nachystaný aj skok Big Swing plus ďalšie prekvapenia, pripravené pre novú sezónu.

Golf Trnava


Tréningový golfový areál sa rozprestiera na konci Kamenného mlyna. Areál so zastrešeným odpaliskom, kaviarňou a putting greenom na trénovanie záverečných úderov je určený golfistom, ale aj bežnej verejnosti, ktorá si môže bez akýchkoľvek obmedzení vyskúšať čaro tohto športu. Golfistom, ale aj “nehrajúcim” návštevníkom je k dispozícii kaviareň a požičovňa palíc. Odpáliť si zopár loptičiek môže prísť teda aj ten, ktorý nemá vlastné náčinie. Kaviareň ponúka raňajkové menu, obedy alebo ľahké večere.

Predpokladané otvorenie novej sezóny 2019 je naplánované na sobotu 16.3.2019.

Prvý deň otvorených dverí pre širokú verejnosť bude 13.4.2019 v čase od 9:00 - 18:00 hod. K dispozícii pre návštevníkov budú golfoví inštruktori, ktorí ich naučia správne odpáliť loptičky. Golf si budú môcť návštevníci vyskúšať zdarma. Súčasťou akcie bude pre deti skákací hrad, maľovanie na tvár a taktiež kocky Lega.

Pekné víno s rozhľadom
23.3.2019


Nevynechajte už 11. ročník tohto podujatia a oslávte jar tým najlepším spôsobom. Kvalitné víno, šport, gastronómia a hudba v jednom vám ponúknu jedinečný zážitok, ktorý je podčiarknutý úžasným výhľadom z rozhľadne umiestnenej 99 schodov nad zemou vo vinárstve Karpatská Perla. Perly sa rodia vo vinohradoch a vďaka tomuto podujatiu sa o tom budete môcť presvedčiť na vlastnej koži.


PSA City Run Trnava
28.4.2019


Deň, keď celú Trnavu zaplnia bežci. Z behu sa stala tradícia a tá pokračuje aj tento rok. Trať nie je náročná, dlhá približne desať kilometrov so začiatkom a koncom na Trojičnom námestí. Do behu sa môže zapojiť ktokoľvek s pevnou vôľou a odhodlaním zdolať trať po betónovom povrchu v uliciach širšieho centra mesta. Ak budete v teň deň u nás v Trnave na návšteve, nezabudnite bežcov povzbudiť.


Kultúra a umenie v Trnave

Dve divadelné scény, galérie výtvarného umenia i múzeá možno navštíviť aj počas jarných mesiacov.
 

Malý Berlín


Malý Berlín je nezávislým kultúrnym centrom, jediným v Trnave i v širšom regióne. Sídli v historickom jadre mesta na prvom poschodí zrekonštruovaného meštianskeho domu. Výrazné zastúpenie v programe majú divadlo, koncerty a literatúra, ale nechýbajú ani rôzne vzdelávacie aktivity, diskusie, konferencie a multižánrové projekty.

Divadlo Kontra: Hamlet | 12. marec o 19.00 h

Novoveské divadlo, ktoré je držiteľom viacerých ocenení prichádza do Trnavy s adaptáciou Hamleta, ktorý stratil dôveru k svetu. Vysmieva sa autoritám, odkrýva klamstvo, neverí v dobro a krásu, je posadnutý smrťou. Pokúša sa, no nedokáže si nájsť miesto vo svete, v ktorom prestali existovať akékoľvek hodnoty – ostal iba všetko zachvacujúci smútok. Hamletom je každý z nás. Každý, kto pochybuje a váha. Dvaja herci stvárňujú všetky postavy za pomoci jednoduchých rekvizít. Dôraz sa kladie na slovo, na fyzičnosť postáv a naviazanie intímneho kontaktu s divákom.
 

Analogrunner + Possimiste | 20. marec o 20.00 h

Spolupráca estónskej speváčky Possimiste so slovenským producentom Analogrunnerom je spojením analógovej elektroniky s akustickými nástrojmi, spevom, zvukmi oceánu či čajok. Krehká harmónia elektronickej hudby splýva s éterickým spevom a akustickými nástrojmi ako harfa, gitara, klavír, perkusie a nahrávkami exteriérov a prírody. To všetko je výnimočná spolupráca dvoch hudobníkov plná krehkosti a inšpirácie prírodou.

Koncert: Author & Punisher, Nadja, Lingua Ignota | 26. apríl o 20.00 h

Projekt Author & Punisher tvorí zvláštnu odnož doom metalu, hraného na vlastnoručne vyrobených nástrojoch. Robotické experimentovanie v industrial metale, noise, doom a drone. Nadja je duo považované za jedných z pôvodcov žánru drone doom alebo metalgaze, teda tvrdej atmosférickej hudby. Kombinuje temnotu, hlasitosť doom metalu a industriálu so štruktúrami a melodikou shoegaze a ambientnej elektronickej hudby. Lingua Ignota tvorí hudbu na svojskom pomedzí žánrov a zahŕňa prvky power electronics, death industrialu a black metalu popri barokovej klasike, minimalizme a folku.

Galéria Jána Koniarka

Spomaľte tempo svojho dňa a vojdite do magického sveta umenia. Nechajte sa vtiahnuť do víru farieb a tvarov, štruktúr a vizuálnych výpovedí. Návšteva galérie je predsa základom nielen intelektuálneho poznania. Stánok súčasného umenia nesie meno zakladateľa moderného sochárstva - J.Koniarka. Okrem priestorov Kopplovej vily, historicky hodnotnej budovy, ktorá bola postavená a neskôr v roku 1910 prestavaná pre rodinu Trnavského podnikateľa Koppla, v súčasnosti galéria využíva i priestor Synagógy Status Quo.

Erika Miklóšová: Zátišie s drapériami II.

Výstava veľkoformátových kresieb mladej slovenskej maliarky (nar. 1984), ktorých námetom sú výjavy z rodinného archívu. Ich prekresľovaním a zmenou mierky formátu vnáša do nich nové asociácie, ako aj širšie pole spoločenských a výtvarných postrehov.

Autorka, titul výstavy: Erika Miklóšová: Zátišie s drapériami II.
Kurátorka: Alexandra Hollá
Trvanie výstavy: 14.02. (Št) – 31.03. (Ne) 2019

 

Trnavská hudobná jar
4.4. - 16.6.2019


Za viac ako 50 rokov existencie tohto podujatia sa na festivale predstavilo množstvo významných hudobných filharmónií a orchestrov. Vychutnajte si tóny klasickej hudby v podaní tých najlepších virtuózov v impozantných historických priestoroch Trnavy počas jari.