Po novom roku sa všetko okolo nás spomalí a aspoň na chvíľu utíchne. Je to prirodzené, každý si potrebuje oddýchnuť. No čo v prípade, ak ste práve pricestovali v tomto období do Trnavy? Prinášame prehľad aktivít a miest, ktoré môžete navštíviť aj počas týchto pokojných zimných mesiacov.


Kultúra a umenie v Trnave

Dve divadelné scény, galérie výtvarného umenia i múzeá možno navštíviť aj počas zimných mesiacov.

Malý Berlín


Malý Berlín je nezávislým kultúrnym centrom, jediným v Trnave i v širšom regióne. Sídli v historickom jadre mesta na prvom poschodí zrekonštruovaného meštianskeho domu. Výrazné zastúpenie v programe majú divadlo, koncerty a literatúra, ale nechýbajú ani rôzne vzdelávacie aktivity, diskusie, konferencie a multižánrové projekty.

Program
Celoročný dramaturgický projekt 1919 pripomína v programe kultúrneho centra Malý Berlín 100 rokov od prvého roku existencie Československej republiky.

Smutné jazyky | 23. január o 19:00 h

Film Smutné jazyky mapuje rôzne podoby nemeckého jazyka u nás a cez optiku jazykovej situácie približuje ideologicky a kultúrne komplikované a zaujímavé dedičstvo nemeckej menšiny na Slovensku v 20. storočí. Diskusie po premietaní sa zúčastnia režisérka filmu Anna Grusková a germanista Jozef Tancer.

Čecháčci a Čoboláci | 2. február o 19:00 h

Kreácia „Čecháčci a Čoboláci“ je spoločným dielom Pavla Seriša a Filipa Tellera, ktorí spolu absolvovali Ateliér Fyzického divadla na JAMU. Inscenácia je na pomedzí stand-up comedy a divadla a využíva charakteristické prvky oboch protagonistov: slovnú i pohybovú komiku, tanec, spev či improvizáciu.

Galéria Jána Koniarka

Spomaľte tempo svojho dňa a vojdite do magického sveta umenia. Nechajte sa vtiahnuť do víru farieb a tvarov, štruktúr a vizuálnych výpovedí. Návšteva galérie je predsa základom nielen intelektuálneho poznania. Stánok súčasného umenia nesie meno zakladateľa moderného sochárstva - J.Koniarka. Okrem priestorov Kopplovej vily, historicky hodnotnej budovy, ktorá bola postavená a neskôr v roku 1910 prestavaná pre rodinu Trnavského podnikateľa Koppla, v súčasnosti galéria využíva i priestor Synagógy Status Quo.
 
Program
(ID)entity | 6. decembra 2017 - 3. februára 2019
Kopplova vila

Manželský a umelecký pár výtvarníkov sa po dlhšom pôsobení v zahraničí (r. 1994 — 2009) predstavuje v Kopplovej vile GJK rozsiahlou tematickou výstavou, ktorá je výberom z tvorby posledných dvoch rokov. Výstava komorných figurálnych objektov Ivety Tomanovej a veľkoformátových grafík – hĺbkotlačí Dušana Pacúcha. Projekt, ktorý je v rámci vizuality odľahčením od náročných tém je určený hlavne mladej, resp. najmladšej generácii.

Vladislav Yurashko a Viktoria Shumskaya: NO YESTERDAY / NO TOMORROW | 13. decembra 2018 - 3. februára 2019
Synagóga – Centrum súčasného umenia

Prierezová výstava tvorby umeleckej dvojice z Ukrajiny (Vlad Yurashko – objekt / inštalácia, Vika Shumskaya - maľba).

Synagóga Café


Bezvežová stavba má na východnej strane v nike umiestnený svätostánok, do ktorého sa ukladali zvitky Tóry. Na západnej strane sú štíty doplnené doskami desatora. V interiéri dodnes vidno, že synagóga bola postavená podľa prísnych ortodoxných kritérií. V západnej časti bola vstupná sieň do hlavnej lode určenej pre mužov a galéria pre ženy, na ktorú sa vchádzalo schodiskom. Na galériách bola mechica – drevený paraván, za ktorým sedeli ženy. Impozantný interiér v sebe snúbi prvky zachovaných pôvodných častí s moderne dotvorenou architektúrou.

Dnes tu nájdete Synagóga Café, miesto s jedinečnou atmosférou, ktoré patrí medzi najkrajšie architektonické objekty a zážitkové zastávky v meste Trnava. Štýlová kaviareň návštevníkovi ponúka nielen skvelú kávu, ale aj kultúru, umenie a krásu. Zastavte sa na voňavú kávu, čaj či hrejivé raňajky počas chladných rán.


Vinárstva a medovinárstva

Víno Mrva & Stanko


Vinárstvo, ktoré suverénne zvíťazilo v súťaži „Najlepšie vinárstvo roka“ v roku 2013 a 2010, je jednou z vinárskych hviezd Regiónu Trnava. Úroveň kvality vín zvyšuje z roka na rok už viac ako pätnásť rokov. Navštívte vinotéku Mrva & Stanko v Trnave a odneste si domov víno, ktoré vám chutí najviac. Vypiť ho tak môžete s tými, na ktorých vám záleží a spríjemniť si svoje chvíle v pohodlí domova.

Otváracie hodiny vinotéky: Pon - Pia: 8:00 - 16:30 hod. | Orešianska 7/A, Trnava

Medovinárstvo APIMED


Apimed má svoje sídlo v Dolnej Krupej, no navštíviť ich môžete aj v útulnej predajni na Štefánikovej ulici v Trnave. Produkty z včelieho medu či najlepšiu medovinu na svete, ktorá získala mnoho ocenení na prestížnych svetových súťažiach tak môžete priniesť svojim blízkym ako milú spomienku na Trnavu. Je to určite vhodný darček pre kohokoľvek, pretože výber produktov je v tejto predajni skutočne bohatý.

Otváracie hodiny predajne: Pon - Pia: 8:00 - 17:30 hod. / Sobota: 8:00 - 12:00 hod. | Štefánikova 44, Trnava


Podujatia v Trnave a regióne


FAŠIANGY


Sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Prevláda bujará zábava, organizujú sa svadby a zabíjačky. Najveselšie obdobie roka však strieda 40-dňový pôst.

Zoznam fašiangových podujatí
Zabíjačka na Mlyne | 16.2.2019

Všetko, čo patrí k veselému fašiangu, ochutnáte počas podujatia “Zabíjačka na mlyne“ vo vinárstve Vína z mlyna v Doľanoch. Čerstvé zabíjačkové špeciality, domáce lekvárové šišky a samozrejme, tie najlepšie vína z ročníka 2017 a 2018. V kombinácii s autentickým prostredím starobylého mlyna bude pre vás toto podujatie nevšedným zážitkom.


SVETOVÝ DEŇ SPRIEVODCOV

Chcete vedieť o Trnave viac?
Pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou cestovného ruchu, sme pre vás pripravili dňa 23. februára 2019 o 10:00 a 12:00 prehliadky mesta na témy Baroková Trnava a Gotická Trnava.

Prehliadky sú pre všetkých účastníkov ZDARMA.


Obec Jaslovské Bohunice


Ak vám prekáža ruch miest a preferujete pokojnejšie miesta s atmosférou, zavítajte do Jaslovských Bohuníc. Nájdete tu romantické prostredie kaštieľa, obklopeného anglickým parkom. Nostalgickou spomienkou na zašlú slávu tunajších mlynov je torzo jedného z nich.

Mlyn
Jaslovské Bohunice sa v minulosti mohli pochváliť až 4 mlynmi. Súčasťou Bohuníc bol tiež Jezuitský mlyn. Adamcov a Pavlovičov mlyn patril k Jaslovciam. Torzo Pavlovičovho mlynu je v areáli strelnice poslednou spomienkou na ich zašlú slávu.

Kostol sv. Michala Archanjela
Zamurovaný kameň v stene presbytéria pripomína pôvodný kostol, postavený na konci 12. storočia v gotickom slohu. Stál na najvyššom mieste obce, v priestoroch dnešnej fary. Súčasný priestrannejší klasicistický kostol slúži svojmu účelu od roku 1832. Typickým znakom tunajšieho dreveného organu je klaviatúra Mozartovho typu s obrátenou farebnosťou poltónov a celých tónov.

Tešíme sa na vás v Regióne Trnava!